# 446/2022 Zaključena

Podnesena: 2022-08-18 22:46:52
Podnio:
Tekst prijave: Molim da mi odgovorite na ova pitanja. Kao mjestani kuca uz more svojevremeno smo o svom trosku pravili ponte.Na njih moze doc svako al samo isti mi vodimo racuna o njima,da ocistimo,da zalijemo cvijece,da operemo . Po kom zakonu moze doci neki hotelijer koji zakupi te iste ponte i na njih stavi svoje lezaljke koje naplacuje.Od koga ste tacno sproveli akciju 'Ocistimo ponte'?? Napominjem da postoji toliko zemljotresom pogodjenih ponti koje nisu vise u mogucnosti da se koriste.Niko ih ne renovira ali dozvoljavate da ovi zakupci uzurpiraju vec napravljene ponte koje naplacuju kroz mobilijar. Ima li ikakve logike u svemu ovome osim uzimanja para od strane 'Morskog dobra'? I na kraju to se kaze dosli divlji i istjerali pitome. Ima li pravde za mjestane i starosjedeoce??
Način obavještenja: Nije navedeno
Opis adrese: Nije navedeno

JP Morsko Dobro

Lista odgovora

2022-08-22 11:47:13

Poštovani,

Vaša prijava je proslijeđena.

Vaš Sistem 48

2022-09-08 08:31:13

Postovani,

Problem bespravnog zauzimanja ponti plaznim mobilijarom, zatim zagradjivanje ponti i djelova obale lancima, vec duzi vremenski period predstavlja izazov za nadlezne institucije, sto potvrdjuju svakodnevne zalbe gradjana i turista. Naime radi se o krsenju osnovnih zakonskih normi, nemogucnost pristupa javnom dobru.

 

Javno preduzece za upravljanje morskim dobrom je i prethodnih godina organizovalo akcije sa Komunalnom policiom Opstine Kotor, sprovodjene su zajednicke kontrole prostora zone morskog dobra u cilju sprecavanja zauzimanja javnih povrsina.

 

Javne povrsine u zoni morskog dobra mogu biti izdate u zakup na osnovu vazece planske dokumentacije (Program proivremenih objekata u zoni morskog dobra, Atlas crnogorskim plaza i kupalista, Program obalne infrastrukture) uz postovanje tenderskih procedura. Djelovi obale koji nisu izdati na koriscenje moraju biti dostupni svima pod jednakim uslovima. Sve djelove obale u drzavnoj svojini, gradjani i turisti mogu slobodno koristiti u skladu sa namjenom obale i u duhu dobrog domacina, u cemu niko nema pravo da ih sprijecava ili ometa.

 

S tim u vezi, Javno preduzece je u saradnji sa Opstinom Kotor pokrenulo aktivnosti na uspostavljanju reda na obali u toku turisticke sezone 2022.god. Uvidom u elektronsku evidenciju o nepokretnostima Uprave za nekretnine Crne Gore, sacinjen  je popis katastarskih parcela (ponti, djelova obale, mandraca), ciji su vlasnici/korisnici fizicka ili pravna lica, kao i popis katastarskih parcela, djelova obale koji su izdati u zakup u skladu sa tenderskom procedurom Javnog preduzeca za upravljanje morskim dobrom. Ostali djelovi obale u vlasnistvu drzave Crne Gore moraju biti oslobodjeni od svih vrsta mobilijara, ograda, lanaca, a svaka zloupotreba ce biti procesuirana i sankcionisana od strane inspekcijskih sluzbi.

 

Buduci da Javno preduzece za upravljanje morskim dobrom Crne Gore nema ingerencije drzavnih organa uprave, ne moze vrsiti kontrolu shodno Zakonu o inspekcijskom nadzoru, sprovoditi upravni ili prekrsajni postupak, Javno preduzece za upravljanje morskim dobrom je duzno da sve nepravilnosti u zoni morskog dobra uputi nadleznim inspekcijskim organima sa ciljem da preduzmu radnje iz svoje nadleznosti, sprovedu inspekcijski nadzor, te o preduzetim mjerama pisano informisu Javno preduzece za upravljanje morskim dobrom Crne Gore.

 

 S postovanjem,

Sluzba za kontrolu i odrzivi razvoj